Your Councillors by Division

The 84 County Councillors were elected following the County Council Elections on Thursday 4 May 2017. As no one party won overall control, the current administration is run by a Labour and Liberal Democrat alliance. The councillors represent public interest as well as individuals living within the division in which he or she has been elected to serve a term of office.

They have regular contact with the general public through council meetings, telephone calls or surgeries. Surgeries provide an opportunity for any ward resident to go and talk their councillor face to face and these take place on a regular basis.

Councillors are not paid a salary for their work, but they do receive allowances. By law, all members of the Council are required to complete a declaration of interest form, the details of which are published annually.

To find your councillor please use the below links:

 Alston and East Fellside

 Appleby


  • Andy Connell

    Appleby

    Liberal Democrat

    Vice Chair of County Council

 Aspatria

 Belah

 Belle Vue

 Botcherby

 Bothel and Wharrels

 Brampton

 Bransty

 Cartmel


  • Sue Sanderson

    Cartmel

    Liberal Democrat

    Cabinet Member for Schools and Learning

 Castle

 Cleator Moor East and Frizington

 Cleator Moor West

 Cockermouth North

 Cockermouth South

 Corby and Hayton

 Currock

 Dalston and Burgh

 Dalton North

 Dalton South

 Dearham and Broughton

 Denton Holme

 Eden Lakes

 Egremont

 Egremont North and St Bees

 Gosforth

 Grange

 Greystoke and Hesket

 Harraby North

 Harraby South


  • Deborah Anne Earl

    Harraby South

    Labour

    Cabinet Member for Public Health and Community Services

 Harrington

 Hawcoat

 High Furness

 Hillcrest and Hensingham

 Hindpool


  • Anne Burns

    Hindpool

    Labour

    Cabinet Member for Children's Services/Deputy Leader of the Labour Group

 Houghton and Irthington

 Howgate

 Kells and Sandwith

 Kendal Castle

 Kendal Highgate

 Kendal Nether

 Kendal South

 Kendal Strickland and Fell


  • Peter Thornton

    Kendal Strickland and Fell

    Liberal Democrat

    Deputy Leader and Cabinet Member for Finance

 Kent Estuary

 Keswick

 Kirkby Stephen

 Lakes

 Longtown

 Low Furness


  • Janet Willis

    Low Furness

    Liberal Democrat

    Deputy Leader of the Liberal Democrat Group/Cabinet Member for Customers, Transformation and Fire and Rescue

 Lower Kentdale

 Lyth Valley

 Maryport North

 Maryport South

 Millom

 Millom Without

 Mirehouse

 Morton

 Moss Bay and Moorclose

 Newbarns and Parkside

 Old Barrow

 Ormsgill

 Penrith East

 Penrith North


  • Hilary Carrick

    Penrith North

    Conservative

    Leader of the Conservative Group

 Penrith Rural

 Penrith West

 Risedale

 Roosecote

 Seaton

 Sedbergh and Kirkby Lonsdale

 Solway Coast

 St John's and Great Clifton

 St Michael's

 Stanwix Urban

 Thursby

 Ulverston East


  • Mark Wilson

    Ulverston East

    Labour

    (Labour and Co-operative)

 Ulverston West

 Upper Kent

 Upperby


  • Stewart Young

    Upperby

    Labour

    Leader of the Council/Leader of the Labour Group

 Walney North

 Walney South

 Wetheral

 Wigton

 Windermere

 Yewdale